Wymienić możemy kilka układów, które są niezbędne do poprawnej i bezpiecznej pracy samochodu osobowego czy ciężarowego. Wśród nich znajduje się między innymi układ rozrządu, który jest odpowiedzialny za sterowanie dopływem powietrza do cylindrów silnika oraz za usuwanie spalin z silnika. Sprawny rozrząd jest podstawą dla zapewnienia właściwej pracy silnika benzynowego i wysokoprężnego. Właśnie dlatego w przypadku wystąpienia usterek należy je niezwłocznie usunąć. Czasami jednak zdarza się tak, że konieczna jest wymiana rozrządu. Kiedy należy to zrobić i jak powinny przebiegać prace?

Kiedy trzeba wymienić rozrząd? 

O tym, kiedy należy się udać do serwisu samochodowego w celu wymiany rozrządu, należy dowiedzieć się z książki serwisowej pojazdu. W przypadku rozrządu interwał czasowy czy liczba przejechanych kilometrów nie zostały precyzyjnie określone tak jak na przykład w przypadku klocków hamulcowych. W zależności od pojazdu może to być kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a nawet dwieście.

Jednak w przypadku podstawowego paska należy wykonywać wymianę co 5 lat lub co 120 tysięcy przejechanych kilometrów w zależności od tego, który warunek zostanie spełniony jako pierwszy. Wymiana rozrządu może być konieczne również przed osiągnięciem odpowiedniego przebiegu lub czasu. Mowa tutaj na przykład o zaolejeniu paska rozrządu. Jest to konieczne również w przypadku, gdy pasek pęknie, na przykład na skutek działania paliwa, płynu chłodniczego albo detergentów.

Jak przebiega wymiana rozrządu? 

Wymiana rozrządu nie jest prostym serwisem samochodu osobowego czy dostawczego. Powinna się rozpocząć od zakupu części i przygotowania narzędzi. Pierwszą czynnością jest odłączenie akumulatora i demontaż paska alternatora. Następnie można przystąpić do blokady koła zamachowego (zwykle wystarczy umieścić wytrzymały przedmiot pomiędzy wałem i blokiem). Konieczny jest również demontaż obudowy rozrządu.

W tym celu należy odkręcić śruby, które ją utrzymują. Dopiero w tym momencie można zamontować pasek rozrządu. Aby to zrobić, trzeba zablokować go za pomocą narzędzi, a następnie poluzować śruby na tyle, by można było zsunąć pasek i na jego miejscu umieścić nowy. W razie potrzeby należy też wymienić pompę i napinacze. Na koniec wystarczy zamontować ponownie każdą zdemontowaną wcześniej część.