Proces dotyczący regeneracji zacisków hamulcowych należy oczywiście rozpocząć od ich demontażu. Następnie trzeba poddać te elementy bardzo dokładnemu i gruntownemu czyszczeniu z zalegającej tam rdzy, co zwykle robi się między innymi przy użyciu szczotki drucianej.

Kolejny etap wymaga zajęcia się sprawdzeniem stanu technicznego bądź też w razie konieczności wymianą poszczególnych elementów zacisku, do których zaliczamy przede wszystkim prowadnice, tłoki, odpowietrzniki oraz gumowe uszczelki. Warto zauważyć, iż nie zawsze każdy z wymienionych przez nas elementów będzie wymagał wymiany, dlatego właśnie należy najpierw dokonać oględzin. 

W momencie gdy zakończyliśmy już czynności związane z wymianą uszkodzonych części zacisków hamulcowych, powinniśmy przystąpić do zabezpieczenia gwintów oraz cylindra, aby nie uległy one uszkodzeniu w trakcie przeprowadzania procesów piaskowania zacisku. Tuż po zakończeniu piaskowania możemy przejść do następnego etapu, jakim jest wyrównanie powierzchni przy pomocy papieru ściernego, a także oczyszczenia jej z resztek pyłu. Takie zaciski należy oczywiście również pomalować farbą bądź lakierem oraz złożyć z powrotem w całość i zamontować. Ostatnim etapem, o jakim możemy mówić w kontekście regeneracji zacisków hamulcowych, jest oczywiście odpowietrzenie układu hamulcowego, wymiana płynu oraz test sprawności hamulców.

Dlaczego warto poddawać zaciski hamulcowe regularnej regeneracji? 

Jedną z zalet, jeżeli chodzi o regenerację zacisków hamulcowych, stanowi niewątpliwie oszczędność finansowa, ponieważ jest to zdecydowanie dużo tańszy sposób na polepszenie stanu technicznego tego elementu aniżeli wymiana go na nowy. Wpływ na taki stan rzeczy ma chociażby to, iż wymianie podlegają tylko naprawdę wysłużone już części a nie całość należąca do zacisków. Regularne przeprowadzanie oględzin stanu zacisków hamulcowych oraz ich regeneracja pozwala nam na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie drogi, ponieważ zyskamy gwarancję, iż hamulce będą działać bez problemu. Zaletą jest tu także to, iż regeneracją zacisków możemy zająć się tak naprawdę sami, ponieważ nie jest to zbyt skomplikowany proces, jednakże zdecydowanie lepiej pozostawić to w rękach fachowców.