Jesień to tradycyjnie czas, gdy kierowcy ze wzmożoną starannością dbają o swoje auta. Nic dziwnego, w końcu nadchodząca zima wystawia na próbę wszystkie elementy i układy w aucie. Kiedy już wymienione zostaną opony, naprawione mniejsze i większe usterki, a w bagażniku skrobaczka czeka na pierwsze użycie, pozostaje kwestia płynów. Dziś wyjaśnimy, dlaczego warto wybrać te specjalnie na zimę.

Płyn do spryskiwaczy

Na pierwszy ogień bierzemy płyn do spryskiwaczy. Tu wątpliwości nie ma chyba nikt – zimowy płyn to konieczność. Chlapiące błoto pośniegowe, spaliny, brud – to wszystko osiada na szybach i sprawia, że właśnie zimą przecieramy je częściej niż kiedykolwiek. Aby jednak nie spotkała nas przykra niespodzianka, koniecznie trzeba pamiętać o tym, by wlewać do zbiornika płyn, który nie zamarza przy niższych temperaturach. Jak to się jednak dzieje? Sekret tkwi w składzie preparatu. Płyn zimowy zawiera odpowiednią ilość alkoholu. Często producenci dodają też do niego dużo więcej substancji zapachowych – wszystko po to, by przykryć nieprzyjemną woń alkoholu, która mogłaby drażnić kierowcę i pasażerów.

Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy zwracajmy więc uwagę na temperaturę zamarzania. Najlepiej, gdy jest niższa niż -20 st. C. Warto też wziąć pod uwagę wydajność i jakość – płyn rozmazujący zabrudzenia utrudni widoczność, a to może stwarzać poważne zagrożenie. Pamiętajmy też, by przed zalaniem zimowego środka, opróżnić zbiornik z letniego.

Płyn do chłodnicy

Ujemne temperatury zimą w naszym klimacie to norma. Dlatego też płyn do chłodnicy musi być przystosowany do użytkowania w takich warunkach. Najlepiej, gdy jego temperatura zamarzania wynosi minimum -30 st. C, choć bez problemu znajdziemy także takie, których producent gwarantuje właściwe działanie nawet przy -40 st. C. To niezwykle ważne, bo zamarzający w układzie chłodniczym płyn to poważne kłopoty – może dojść nawet do pęknięcia bloku silnika, a to zwiastuje ogromne wydatki. Lepiej więc zainwestować znacznie mniejszą kwotę w zakup zimowego płynu chłodniczego.

Jeśli przed zimą nie zdążyliśmy zużyć letniego preparatu, to spokojnie można dolać do niego ten zimowy. Należy jednak pamiętać, by był to płyn w takim samym kolorze i opierał się na takim samym glikolu. W razie wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć profesjonalnej porady w warsztacie samochodowym.

Olej silnikowy

Na rynku motoryzacyjnym dostępny jest ogromny wybór olejów silnikowych. Choć nie znajdziemy preparatów przeznaczonego konkretnie na okres zimowy, to jednak, gdy zdecydujemy się na wymianę oleju przed zimą, warto zwrócić uwagę na jego lepkość. Przyjmuje się, że dla temperatur poniżej -20 st. C najlepiej sprawdzą się oleje typu 5W lub 0W. Pamiętajmy jednak, że dobór odpowiedniego oleju silnikowego najbezpieczniej jest pozostawić doświadczonemu specjaliście. W Białymstoku, dobrym wyborem jest serwis samochodów Cupper, specjalizujący się w diagnostyce i naprawie samochodów osobowych i dostawczych. Skorzystanie z usług fachowców pozwoli uniknąć przykrych  konsekwencji stosowania niewłaściwego preparatu.

Zimowe paliwo

Zimowe paliwo na stacjach benzynowych pojawia się zazwyczaj w drugiej połowie listopada. Czym różni się ono od „zwykłego paliwa”?

Benzyna

Charakteryzuje się ona najmniejszą wrażliwością na zmiany temperatur, a co za tym idzie, zimą możemy z powodzeniem stosować taką samą jak latem. Jeśli jednak zdecydujemy się na benzynę przeznaczoną do używania zimą, to na stacjach paliw możemy znaleźć taką o podwyższonej prężności pary. Dzięki dodatkom zmniejszającym pochłanianie wilgoci ogranicza się ryzyko występowania rdzy w przewodach paliwowych.

Olej napędowy

W przypadku diesli sprawa nie jest już tak prosta. Parametr, który odgrywa tu kluczową rolę to temperatura, poniżej której następuje wytrącanie się w paliwie parafiny. Zimą powinna ona wynosić -20 st. C. Kierowcy diesla oprócz stosowania zimowego paliwa, powinni także pomyśleć o specjalnych dodatkach, jak np. depresatory do oleju napędowego. Poprawiają one rozruch zimnego silnika, obniżają temperaturę krzepnięcia oleju i zapobiegają wytrącaniu się parafiny.

 LPG

Paliwo zimowe to mieszanka z większą zawartością propanu. Dzięki temu ciśnienie pary LPG jest zoptymalizowane, a sprawność silnika i jego układu zasilania pozostaje zabezpieczona.