Awaria samochodu w trasie to zawsze kwestia problematyczna - szczególnie, gdy dotyczy to pojazdu dostawczego, który musi dotrzeć na umówione miejsce o ściśle określonym czasie i bez uszczerbku na ładunku. Co więcej, w niektórych przypadkach może ona stanowić poważne zagrożenie.

Jakie awarie mogą przytrafić się samochodowi dostawczemu w trasie

Choć usterki w „dostawczakach” nieraz mają całkiem łagodną formę i można uporać się z nimi na najbliższej stacji benzynowej, zdarzają się także poważne awarie, które wymagają pomocy serwisu naprawy samochodów dostawczych. Do najczęstszych problemów samochodów dostawczych zaliczyć można m.in.:

  • Przebicie opony - jest to najczęściej spotykana usterka, która dotyczy nie tylko pojazdów dostawczych. Choć nie istnieje sposób zabezpieczenia kół na taką okoliczność, możemy zminimalizować ryzyko poprzez uważne obserwowanie drogi. Dopilnujmy również, by na stanie zawsze znajdowały się narzędzia niezbędne do wymiany opon i regularnie sprawdzajmy stan ciśnienia w kole zapasowym.
  • Problemy ze sprzęgłem - najczęściej pojawiają się w wyniku takich działań jak częste podjazdy pod górkę z dużym obciążeniem. Mogą być również wywołane przez zbyt agresywną jazdę.
  • Awaria silnika - jeden z najpoważniejszych problemów podczas jazdy samochodem dostawczym. Może on zostać wywołany przez wiele czynników. Warto zapobiegać jego powstawaniu, dbając o wymianę i utrzymanie poziomu oleju silnikowego, płynu chłodniczego, a także regularnie oddając pojazd do serwisu i wymieniając zużyte komponenty.
  • Uszkodzenie układu hamulcowego - kolejna usterka, która stwarza znaczne niebezpieczeństwo podczas jazdy. Awaria hamulców może wynikać z wyeksploatowania klocków hamulcowych, nieszczelności przewodów lub innych przyczyn.
  • Awaria układu kierowniczego - zazwyczaj wiąże się z usterkami przekładni kierowniczej. Do alarmujących sygnałów zaliczyć tu można m.in. nietypowe szarpanie podczas skręcania, luzy na kierownicy czy niepokojące stukanie.

Jak zapobiegać awariom samochodu dostawczego

Choć na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy i w jaki sposób przydarzy nam się awaria, możemy oddalić ryzyko jej wystąpienia. Najważniejszą czynnością jest regularne oddawanie pojazdu do serwisu.