By układ klimatyzacyjny w pojeździe służył nam bez zarzutu przez długie lata, musimy eksploatować go w prawidłowy sposób. Jak to robić i czego należy szczególnie pilnować?

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji w samochodzie

Jedną z najbardziej podstawowych zasad, o których należy pamiętać, jest zamykanie okien na czas pracy klimatyzacji. W ten sposób powietrze wewnątrz zostanie szybciej schłodzone, a tym samym układ nie będzie przeciążony. Oprócz tego w gorące letnie dni warto przewietrzyć samochód przed włączeniem klimatyzacji - powietrze w środku często jest bardzo nagrzane, co wymusza konieczność podwyższonej eksploatacji układu.

Równie ważnym - jeśli nie najważniejszym - czynnikiem, który pomoże nam utrzymać klimatyzację w dobrym stanie, jest jej regularne serwisowanie. Przegląd klimatyzacji samochodowej powinien być wykonany co najmniej raz do roku lub po każdym pokonaniu 10 000 km. Musi on obejmować m.in. takie działania jak wymiana filtra kabinowego, kontrola szczelności układu, wydajności sprężarki czy ilości czynnika. Bardzo ważne jest tutaj skorzystanie z usług profesjonalnego i sprawdzonego serwisu, w którym wykwalifikowani fachowcy sprawnie wykonają całą pracę, korzystając ze specjalistycznych urządzeń.

O konieczności skorzystania z usług serwisowania powinien nas również przekonać szereg niepokojących czynników, wśród których wymienić należy parowanie szyb pomimo działania systemu, szum czy wydobywanie się nieprzyjemnej woni z układu klimatyzacji. Objawy te stanowią wyraźny znak, że system działa nieprawidłowo i konieczne jest dokonanie kontroli przez specjalistę.

Regularne przeglądy i serwisowanie, a także właściwe korzystanie z układu klimatyzacji to coś znacznie więcej, niż po prostu zapewnienie komfortu jazdy w gorące miesiące. To również ochrona zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Wewnątrz zaniedbanej klimatyzacji mogą gromadzić się różne bakterie i drobnoustroje, których obecność może poważnie przyczynić się do występowania u podróżujących różnego rodzaju infekcji, a nawet wywoływać niebezpieczne schorzenia w rodzaju astmy. Dlatego podczas planowania dorocznego przeglądu warto pamiętać również o układzie klimatyzacyjnym.