Choć sezon letni już za nami, to właśnie teraz, we wrześniu, wielu z nas decyduje się na urlop. Przyjęło się, że to właśnie w tym miesiącu pogoda jest mniej deszczowa, a temperatura umiarkowana, zatem sprzyja to zwiedzaniu zabytków i górskim wędrówkom – zarówno tym bliższym, jak i nieco dalszym.

W tym roku zdecydowana większość Polaków zdecydowała się na urlop w kraju, na który wybierze się własnym autem. Jednak zanim to zrobisz, koniecznie udaj się do mechanika – dzięki temu unikniesz niespodziewanej awarii w trakcie jazdy. Z naszego wpisu dowiesz się, co sprawdzi specjalista. Zapraszamy do lektury!

Hamulce, zawieszenie i amortyzatory

Bardzo ważną kwestią, która bezwzględnie musi zostać skontrolowana jest skuteczność działania hamulców – roboczego, awaryjnego i postojowego. To od nich zależy przecież, czy w razie nieprzewidzianej sytuacji na drodze auto zachowa się tak, jak tego oczekujemy. Diagnostyka i naprawa hamulców pozwoli na bezpieczną i komfortową podróż.

Kolejnym elementem branym pod uwagę musi być zawieszenie pojazdu. Tu mechanicy czujnym okiem wypatrywać będą wszelkich luzów i uszkodzeń, które – choć niepozorne – mogą jednak przerodzić się w o wiele poważniejszą i groźną awarię. Sprawdzą też ogólny stan podwozia samochodu oraz skuteczność amortyzatorów. Te ostatnie wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale i zapewniają odpowiednią przyczepność kół z podłożem. Biorąc pod uwagę stan wielu polskich dróg, amortyzatory to element, który w samochodzie narażony jest na bardzo dużą eksploatację, dlatego też tak ważne jest ich prawidłowe działanie. Fachowcy zalecają, by mniej więcej co 60 000 km dokonać ich wymiany na nowe.

Układ kierowniczy i koła

Równie istotnym układem w samochodzie do sprawdzenia przed wyjazdem jest układ kierowniczy. Tu także wszystko musi działać jak w zegarku, zatem nie wystarczą zwykłe oględziny. Skontrolowane powinny być wszelkie odbiegające od normy luzy w mocowaniu poszczególnych elementów, czy przeprowadzona próba pełnego skrętu kół. Całości dopełnia geometria układu kierowniczego. Specjaliści w warsztacie CUPPER sprawdzają także koła – ich mocowanie i stan oraz ciśnienie w ogumieniu.

Ustawienie świateł i poziom płynów

Mechanicy skontrolują również ustawienie świateł mijania i drogowych. To ważne, gdyż nieprawidłowo ustawione światła oślepiają nadjeżdżających z naprzeciwka lub niedostatecznie oświetlają drogę, a to prosty sposób na wypadek lub stłuczkę, nawet pomimo sprawnego samochodu i dużego doświadczenia kierowcy. Na koniec pozostaje już tylko kontrola płynów: oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego i można bezpiecznie i spokojnie wyruszać na wakacyjną wycieczkę samochodową.

Podsumowując:

By z urlopu auto nie musiało wracać na lawecie, a jego pasażerowie w pociągu lub autobusie, konieczne jest sprawdzenie następujących elementów:

- hamulce: awaryjny, roboczy i postojowy,

- amortyzatory,

- stan podwozia i nadwozia,

- elementy zawieszenia pojazdu,

- układ kierowniczy,

- stan kół i ogumienia,

- ustawienie i działanie świateł.

Polecamy sprawdzić samochód w profesjonalnym warsztacie. W CUPPER zrobimy to nie tylko dokładnie, ale i sprawnie. Taka przedwyjazdowa kontrola nie zajmie więcej niż 60 minut, a pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek z dala od domu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie. Zapraszamy!