Holowanie pojazdów to kwestia problematyczna już w sytuacji, gdy mamy do czynienia z samochodem osobowym. Jak więc wygląda ono w przypadku ciężarówek i od czego zależy jego prawidłowe przeprowadzenie?

Najważniejsze czynniki związane z holowaniem ciężarówek

By holowanie samochodu ciężarowego przebiegło sprawnie i zgodnie z przepisami, konieczne jest wypełnienie określonych wymogów dotyczących obu pojazdów - holowanego i holującego. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne działania składające się na cały proces mogą różnić się w zależności od modelu samochodu - wynika to m.in. z tego, gdzie producent umieścił punkty służące do montażu holowników.

Holowanie pojazdów ciężarowych musi bezwzględnie przebiegać z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia holującego ze sztywnym holem - nie jest więc możliwe przeprowadzanie takich działań samodzielnie. Dlatego w takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej holowanie TIR-ów, autobusów czy samochodów dostawczych.

Do prawidłowego przeprowadzenia holowania konieczna jest ponadto znajomość przepisów Kodeksu Drogowego. Znajdujące się w nim zapisy określają sposoby holowania pojazdów - w tym ciężarowych. Samo stosowanie się do przepisów prawnych to jednak za mało - konieczne jest również dostosowanie wszelkich związanych z holowaniem działań do pory roku, czynników atmosferycznych czy warunków na drodze - mają one bowiem znaczny wpływ na przebieg całego procesu.

Jeżeli wybrana metoda zakłada konieczność kierowania pojazdem holowanym, to kierowca samochodu holowanego musi posiadać uprawnienia do kierowania tym pojazdem. Ponadto powinien on przemieszczać się z prędkością nie większą niż 30 km/h, jeżeli porusza się w terenie zabudowanym. Oprócz tego musi mieć włączone światła mijania, również w okresie dostatecznej widoczności.

Równie ważnym czynnikiem jest odpowiednie oznaczenie holowanego pojazdu - powinien on wysyłać sygnały ostrzegawcze lub mieć wyeksponowany trójkąt odblaskowy. Do innych ważnych elementów, których należy dopilnować, jest stosowanie się do maksymalnego obciążenia.