Jeszcze kilkanaście lat temu auto z klimatyzacją było marzeniem niejednego kierowcy i wyznacznikiem luksusu. Dziś to podstawowe wyposażenie każdego samochodu. Jak mówi porzekadło - do dobrego łatwo jest się przyzwyczaić, zatem gdy klimatyzacja zaczyna szwankować, natychmiast odczuwamy tę niedogodność. Ale sprawnie działająca klimatyzacja to nie tylko wygoda. Jakie są korzyści z jej stosowania i dlaczego warto o nią zadbać?

Niewydolna klimatyzacja zimą lub w upały. Czy może być coś gorszego?

Gdy słupki termometrów szybują w górę wizja podróży - nawet krótkiej - w samochodzie rozgrzanym niczym piekarnik nikogo nie napawa optymizmem. Tym bardziej, że wnętrze auta stojącego w pełnym słońcu w ciepły dzień potrafi rozgrzać się nawet do 50 stopni Celsjusza! Sprawne działanie klimatyzacji latem zapewnia nam właściwy komfort jazdy i pozwala skupić się na drodze. W końcu nie od dziś wiadomo, że przy wysokiej temperaturze pojawia się senność i rozleniwienie. W takiej sytuacji wybawieniem okazuje się klimatyzacja. Ale sprawdza się ona także w chłodniejsze i deszczowe dni – dzięki niej szybciej odparowują szyby, a samochód nagrzewa się również z tyłu. Kiedy klimatyzacja przestaje być sprawna najczęściej spada jej wydolność. Po zaobserwowaniu tego zjawiska, najlepiej udać się do serwisu klimatyzacji, gdyż może to wskazywać na jej awarię.

Zagrzybiona klimatyzacja może być źródłem wielu alergii i chorób

Aby przyjemny wiaterek nie stał się źródłem nieprzyjemnych zapachów, a nawet chorób, warto pamiętać o regularnym serwisie klimatyzacji. Nieczyszczony, wilgotny układ to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. A te z kolei wywołują alergie, przeziębienia, bóle głowy czy gardła, a nawet problemy skórne. Zatem przegląd klimatyzacji w profesjonalnym warsztacie to jedyny i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych niechcianych “pasażerów na gapę”. Pierwsze objawy wskazujące na obecność szkodliwych drobnoustrojów w klimatyzacji to nieprzyjemny zapach.

Czyste powietrze w aucie? Nie z zapchanym filtrem!

Odgrzybienie i oczyszczenie instalacji, np. za pomocą ozonatora, to nie wszystko. Równie ważna jest systematyczna wymiana filtra kabinowego. To właśnie on oczyszcza powietrze, którym oddychamy w aucie, zatem gromadzi się na nim kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia. Jeśli często jeździmy po piaskowych, nieutwardzonych drogach, to filtr zużyje się zdecydowanie szybciej. Jeśli jednak użytkujemy auto głównie w mieście, to wcale nie zwalnia nas z obowiązku wymiany filtra. Można zdecydować się także na montaż takiego z wkładem węglowym, który jeszcze skuteczniej wyłapuje zanieczyszczenia i brzydkie zapachy.

Nieszczelna klimatyzacja to jej mniejsza wydajność

Klimatyzacja to układ zamknięty - sprężarka pod znacznym ciśnieniem tłoczy czynnik chłodzący do skraplacza, gdzie gaz ochładza się i skrapla. Już jako ciecz trafia do osuszacza, a następnie do zaworu rozprężnego, gdzie znów staje się gazem. Jego bardzo niska temperatura chłodzi parownik i cały proces zaczyna się od nowa. W tym czasie powietrze z zewnątrz przechodzi przez filtr kabinowy oraz schłodzony parownik i to właśnie tak powstaje przyjemny, orzeźwiający podmuch w naszych autach. Wszelkie nieszczelności i ubytki w obrębie klimatyzacji zaburzają ten proces. Może dojść do wycieku czynnika chłodniczego, a w następstwie do poważnej awarii.

Co zrobić, jeżeli mamy do czynienia z niesprawną klimatyzacją?

Jeżeli wydajność klimatyzacji spadła, należy niezwłocznie udać się do serwisu. Warto to również zrobić nawet wtedy, kiedy wszystko działa bez zarzutu - specjaliści w trakcie kontroli układu dostrzegą wszelkie nieszczelności lub ubytki, co pozwoli uniknąć poważniejszych - i co za tym idzie o wiele bardziej kosztownych - awarii. Skontrolują też poziom czynnika chłodzącego i w razie potrzeby uzupełnią braki, a także sprawdzą, czy nie ubyło oleju smarującego. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, nie zwlekaj i zgłoś się do nas!